توجه:مطالب من معمولا کوتاه نیستند، بهتره که صفحه رو save کنید و در فرصت مناسب بخونیدش یا صفحه رو باز کنید DC که شدید بخونید.(اینم برای دوستانی که معمولا وقت ندارن!)

مهندسی سد!

همیشه فکرمی کردم سد شکستن و گذر از سدهای ناممکن خیلی کار بزرگیه.اما هیچ وقت مثل امروز به این موضوع فکر نکرده بودم. فقط به شکستن سدهای غیر ممکن فکر می کردم و به ساختن سد و اهمیت بعضی از سدهای موجود تا به حال فکر نکرده بودم.حالا می بینم که بهتره اول سدها رو بشناسیم(مهندسی سد!) ببینیم این سد اصلا برای چی بوجود اومده آیا وجودش لازمه یا مانعی سر راه پیشرفت ماست؟! چقدر هزینه مالی و زمانی برای ساختن این سد پرداخت شده؟ شکستن سد به چه قیمتی و پیشرفت به چه قیمتی؟!آیا همه سدها مزاحم اند و باید شکستشون؟یا نه با شکستن بعضی از سدها دنیا رو آب می بره؟!

باید سدها رو بشناسیم و تنها سدهایی رو بشکنیم که مهندس های ناشی برای مقابله با عزم و اراده ما برای رسیدن به رویا ها و آرزوهامون ساختن.البته رویاها و آرزوهای مثبت و معقول.باید رویاها و آرزوهامون رو هم بشناسیم و تجزیه و تحلیل کنیم و امکان سنجی.می بینید خیلی چیزهای ساده هست که باید خوب شناخته بشن اما معمولا در هیاهوی ناشناخته ها و نادیده ها گم میشن و فراموش می کنیم که شناختشون و درکشون تا چه اندازه مهم و حیاتیه.اغلب واضح ترین ها رو نمی بینیم بس که چشمامون به دیدن عجایب و غرایب! عادت کرده.و به قول سهراب:

چشمها را باید شست جور دیگر باید دید

چشمهامون رو باید عادت بدیم به دیدن زیبایی هایی که در همه جا در اطرافمون می بینیم،به زیبایی عادتهای ساده و قشنگی که فراموششون کردیم.زیبای از خواب بیدار شدن،زیبایی شستن صورت ،زیبایی صبحانه خوردن و....

در تمام لحظات زندگی ما زیبایی جریان داره و بعضی از سدها برای محافظت از همین زیبایی های ساده ساخته شدن. پائولو کوئیلو در قسمتی از صحبتهاش می گه از کسی(فکر کنم عارفی)پرسیدن مزه این غذا چیست؟ گفت مزه لحظه اکنون! زیبایی در لحظه اکنون جریان داره حال رو دریابیم و ببینیم کدوم سدها حافظ زیبایی لحظه اکنون هستند این سدها رو نشکنیم.

گاهی وقتا هم لازمه خودمون سدی بسازیم در مقابل بدیها ،افکار منفی و هرچیزی که زیبایی لحظه اکنون رو تهدید می کنه.

پس همیشه بهترین کار شکستن سد نیست . بعضی سدها رو باید شکست بعضی سدها رو باید محافظت کرد که شکسته نشن و بعضی سدها رو هم لازمه که بسازیم. و اگه روزی ندونسته سدی رو شکستیم که وجودش حیاتی بود باید با شهامت دوباره اون سد رو بسازیم هرچند که هزینه مالی و زمانی اون زیاد باشه.مسئول ساختن سدهایی که شکستیم فقط خود ماییم.

از امروز تا همیشه سعی کنیم سدها رو بشناسیم و قبل از شکستن سدی شناخت کاملی ازش داشته باشیم و عواقب کارمون رو بطور کامل بررسی کنیم.

این بار راجع به سدها گفتم دفعه بعد از پلها براتون میگم.رشته من عمران نیست اما برای ساختن لحظه های ناب زندگی همه باید مدرک مهندسی عمران - زندگی رو داشته باشیم.

دوست دارم نظراتتون رو درباره این مطلب(مهندسی سد) بدونم.

دوستان خوبم این مطالبی که می نویسم رو خودم هم می خونم اغلب چندین بار و در زمانهای مختلف،می نویسم تا همه با هم بیاموزیم.به امید خداوند مهربان ، در پناه حق پیروز باشید.