توجه:مطالب من معمولا کوتاه نیستند، بهتره که صفحه رو save کنید و در فرصت مناسب بخونیدش یا صفحه رو باز کنید DC که شدید بخونید.(اینم برای دوستانی که معمولا وقت ندارن!)<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

مهندسی سد!

همیشه فکرمی کردم سد شکستن و گذر از سدهای ناممکن خیلی کار بزرگیه.اما هیچ وقت مثل امروز به این موضوع فکر نکرده بودم. فقط به شکستن سدهای غیر ممکن فکر می کردم و به ساختن سد و اهمیت بعضی از سدهای موجود تا به حال فکر نکرده بودم.حالا می بینم که بهتره اول سدها رو بشناسیم(مهندسی سد!) ببینیم این سد اصلا برای چی بوجود اومده آیا وجودش لازمه یا مانعی سر راه پیشرفت ماست؟! چقدر هزینه مالی و زمانی برای ساختن این سد پرداخت شده؟ شکستن سد به چه قیمتی و پیشرفت به چه قیمتی؟!آیا همه سدها مزاحم اند و باید شکستشون؟یا نه با شکستن بعضی از سدها دنیا رو آب می بره؟!

باید سدها رو بشناسیم و تنها سدهایی رو بشکنیم که مهندس های ناشی برای مقابله با عزم و اراده ما برای رسیدن به رویا ها و آرزوهامون ساختن.البته رویاها و آرزوهای مثبت و معقول.باید رویاها و آرزوهامون رو هم بشناسیم و تجزیه و تحلیل کنیم و امکان سنجی.می بینید خیلی چیزهای ساده هست که باید خوب شناخته بشن اما معمولا در هیاهوی ناشناخته ها و نادیده ها گم میشن و فراموش می کنیم که شناختشون و درکشون تا چه اندازه مهم و حیاتیه.اغلب واضح ترین ها رو نمی بینیم بس که چشمامون به دیدن عجایب و غرایب! عادت کرده.و به قول سهراب:

چشمها را باید شست جور دیگر باید دید

چشمهامون رو باید عادت بدیم به دیدن زیبایی هایی که در همه جا در اطرافمون می بینیم،به زیبایی عادتهای ساده و قشنگی که فراموششون کردیم.زیبای از خواب بیدار شدن،زیبایی شستن صورت ،زیبایی صبحانه خوردن و....

در تمام لحظات زندگی ما زیبایی جریان داره و بعضی از سدها برای محافظت از همین زیبایی های ساده ساخته شدن. پائولو کوئیلو در قسمتی از صحبتهاش می گه از کسی(فکر کنم عارفی)پرسیدن مزه این غذا چیست؟ گفت مزه لحظه اکنون! زیبایی در لحظه اکنون جریان داره حال رو دریابیم و ببینیم کدوم سدها حافظ زیبایی لحظه اکنون هستند این سدها رو نشکنیم.

گاهی وقتا هم لازمه خودمون سدی بسازیم در مقابل بدیها ،افکار منفی و هرچیزی که زیبایی لحظه اکنون رو تهدید می کنه.

پس همیشه بهترین کار شکستن سد نیست . بعضی سدها رو باید شکست بعضی سدها رو باید محافظت کرد که شکسته نشن و بعضی سدها رو هم لازمه که بسازیم. و اگه روزی ندونسته سدی رو شکستیم که وجودش حیاتی بود باید با شهامت دوباره اون سد رو بسازیم هرچند که هزینه مالی و زمانی اون زیاد باشه.مسئول ساختن سدهایی که شکستیم فقط خود ماییم.

از امروز تا همیشه سعی کنیم سدها رو بشناسیم و قبل از شکستن سدی شناخت کاملی ازش داشته باشیم و عواقب کارمون رو بطور کامل بررسی کنیم.

این بار راجع به سدها گفتم دفعه بعد از پلها براتون میگم.رشته من عمران نیست اما برای ساختن لحظه های ناب زندگی همه باید مدرک مهندسی عمران - زندگی رو داشته باشیم.

دوست دارم نظراتتون رو درباره این مطلب(مهندسی سد) بدونم.

دوستان خوبم این مطالبی که می نویسم رو خودم هم می خونم اغلب چندین بار و در زمانهای مختلف،می نویسم تا همه با هم بیاموزیم.به امید خداوند مهربان ، در پناه حق پیروز باشید.

 

/ 15 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
yassee

تو محشری!خود خود مهندس عمرانی!حتی خودمهندس های عمرانم به اين خوبی سدها رو نمی شناسن که تو گفتی.واقعا عالی بود.اين مطالب هم که مال دوسستته خيلی محشره .بهش تبريک ميگم.شاد و پيروز باشيد.

فانوس خیس

سلام بعضی سد ها که شکسته بشه طوری طغيان می کنه که تمام زندگيموم تحت اشعاع قرار می ده که کاملا غرق می شم بايد پس مهندس خوبی باشيم و اگه نيستم از مهندس خوب کمک بگيريم موفق باشی

فرزاد

خب حالا یه سووال. نمی شه شما مثلا کمی خلاصه تر بنویسی که اونایی که مثل من خیلی کم حوصله اند بتونن بایه نگاه به لب مطلب پی ببرن؟ اما در مورد مهندسی سد و اینا. خب من نظر پزشکی مو بنویسم. خیلی از مشکلاتی که پیش میاد که دست خود ما نیست. ضمنا بگم که ما ها هرکدوم شخصیتی داریم که بر اساس اون بعضی چیزا برا برخی از ما سده برا برخی دیگه آب خوردن. اما این لحظه ی اکنون... عمیق ترین معنایی هست که بهش رسیده ام.

iman mostashar nezami

بازم سلام به رسپينای نازنين و عزيز و دوست داشتنی و مهندس و مهربون و خوب و ...

iman mostashar nezami

خوب و گل و .. (همه‌ی صفتای خوبی که بلدين رو خودتون بگين ديگه...) .. / به روزم با يه نوشته به اسم: يک روز معمولی.../ سر بزنی وبم گل بارون ميشه ../

roshanak & arghavan

سلام! متن جالبی بود! شکستن سدهايی که با نابوديشان جريان جويبار زندگی سهل تر می شود جذاب و در عين حال سخت و دشوار است و توانی را می طلبد بس عظيم! اما گاهی شکستن يک سد عبور اقيانوسی را به زندگی تحميل می کند که رد شدن و يا ماندن در شرايطش از همه چيز سخت تر است! بايد شکست اما با تامل! بايد عبور کرد اما با احتياط! سبز باشی و در عبور از همه موانع و سدهای زندگيت سربلند!

زهره

ممنون که بهم سر زدی. لينک بذار خوشحال ميشم.

kaveh

سلام.زياد بود.آفلاين ميخونمش. آپديتم.سر بزن.راستی سال نو مبارک